SHOW REPORT:
HIGH-END SHOW MUNCHEN 2010
6.-9.5.2010.
HIGH-END SHOW MUNCHEN 2010
6.-9.5.2010.
tekst i foto: Marko Pecotić, svibanj 2010
U prostorijama minhenskog M.O.C.-a se početkom svibnja odrao HIGH-END SHOW, najveći hi-fi i high-end audio sajam u Europi, ujedno i (uz Las Vegas) jedan od dva najveća hi-fi sajma na svijetu. Na sajmu je, po običaju, bilo svega to ljudska mata moe (i ne moe!) zamisliti: stereo sustavi, kućna kina, auto akustika, iva svirka... Od jeftinije audio opreme do one najskuplje, od najpoznatijih svjetskih brendova pa do onih nepoznatih, od velikog izbora CD-ova, DVD-ova i LP ploča, pa sve do velikog izbora cijevi i raznih audiofilskih podloaka... Teko je nabrojati sve to ovaj sajam nudi, izbor je neopisivo velik. I da ovaj sajam traje pet dana, i da ste na sajmu svih pet dana, i dalje ne biste sve vidjeli i sve obili.
Na sajmu je izlagalo 258 izlagača (deset vie neglo lani) iz 24 zemlje, predstavljeno je preko 700 brendova, a sajam se odrao na povrini preko 18.000 m2. Sajam je ove godine posjetilo 14.869 posjetitelja (oko tisuću vie neglo lani), a izdano je oko 450 novinarskih akreditacija.
U organizaciji AudioPulsa, ovaj sajam su posjetile i jake snage hrvatskih i slovenskih audiofila. Slijedi kratki prikaz onoga to sam na sajmu vidio i čuo.
Svi dolje navedeni sluni dojmovi su subjektivni. Naravno, to nisu konačni dojmovi o nekoj audio komponenti ili sustavu, niti ih treba uzimati zdravo za gotovo. Svi dolje navedeni dojmovi se baziraju na (u pravilu) tri pjesme koje sam posluao u svakoj sobi. Sve slune dojmove sam donio maksimalno objektivno, zanemarujući svoje osobne (subjektivne) afinitete, jer zvuk moe biti vrhunski bilo da je na toplijoj ili svijetlijoj strani, bilo da se radi o hornama ili elektrostatima, bilo da se radi o cijevima ili tranzistorima. Vrhunski zvuk je vrhunski zvuk i to treba priznati, neovisno od toga da li bih ja doma moda imao neto drugačije sloen sustav. O načinu na koji vrednujem zvuk sam već ranije pisao ovdje na stranicama AudioPulsa.
Zbog manjka vremena i nekoliko odranih sastanaka na sajmu, stigao sam posluati tek manji dio izloenih sustava.
Sve ovdje navedene cijene su okvirne, nazovite lokalnog distibutera kako biste doznali točne cijene.
Najnoviji model automobila Volkswagen Touareg ima ugrađenu dansku Dynaudio auto akustiku.
Porche Panamera u sebi ima ugrađenu njemačku Burmester auto akustiku.
Njemački T+A je na sajmu bio zastupljen na vie mjesta. Na slici iznad se nalazi njihov gramofon futurističkog izgleda oznake G 10-2-S (cijena u Njemačkoj iznosi oko 6.000 EUR).
Na CD, DVD i LP tandovima ste satima mogli pretraivati raznovrsne naslove.
Njemački Audium je predstavio cjelokupnu gamu svojih zvučnika, radi se o modelima Comp 3, Comp 5, Comp 7 i Comp, a cijene ovih zvučnika u Hrvatskoj se kreću od cca. 7 do 20 tisuća KN.
Njemački Acoustic Solid je na velikom tandu izloio dio svojih gramofona, cijene ovih gramofona se kreću od cca 500 do 14.000 EUR. Radi se o vrlo cijenjenom proizvođaču gramofona koji ima veliku ponudu od nekoliko desetaka različitih modela, čudi me da jo nemaju zastupnika na naim prostorima.
Slijedi sustav od kojega sam svakako očekivao vie. U sustavu se nalaze Quad 2905 elektrostatski zvučnici spojeni na Luxman elektroniku.
Koliko god da sam se trudio u ovoj sobi ostati to due ne bih li ipak uspio čuti poneto vrhunskog zvuka, to se ipak nije dogodilo. Ono to ćete odmah uočiti, ovaj sustav je odrezan u basu, to se odmah čuje. Pa automatski i srednjetonsko područje zvuči neto tanje i mravije. Prikazani detalji nisu loi, zraka ima dosta, fokus je sasvim solidan - ali ipak, ovaj sustav zvuči previe prosječno.
Ukupna ocjena: -3
Danski Gryphon je izloio sustav u potpunosti sastavljen od vlastitih uređaja. U sustavu se nalaze: zvučnici Gryphon Poseidon (250.000 USD), Colosseum stereo izlazno pojačalo (32.000 EUR) i CD player Mikado Signature (18.600 USD).
Generalno, zvuk je bio - nikakav. Slično kao i u Quad/Luxman sobi, i ovdje sam se silno trudio ne bih li iz ovog sustava uspio čuti poneto dobrog zvuka, ali naprosto me nije ilo. I nakon pet ili est posluanih pjesama, moji dojmovi su ostali isti kao nakon prve posluane pjesme. Ovaj sustav zvuči hladno, izrazito tvrdo, otro i bolno za ui. S druge strane, tu je impresivan stage, impresivna dinamika, mnotvo impresivnih detalja, impresivan bas... Ali to vam to vrijedi kada zvukom dominiraju sterilnost i suhoća.
Ukupna ocjena: -3
Francuski Triangle Genese model Quartet zvučnici (2.600 EUR) su svirali spojeni na Luxman SACD/CD player, Octave pretpojačalo,
Symphonic Line izlaz i Audioquest kabele.
Prva pjesma je bila Temptation u izvedbi Diane Krall i to je zvučalo dosta dobro - otvoreno, s jako puno zraka i svjeine, s dobrim bodyem instrumenata, s puno nenametljivih detalja. Nakon toga je demonstrator pustio nekakvu rokericu i pritom poprilično pojačao glasnoću, a ja sam se ubrzo naao izvan sobe (čitaj: zvuk je bio predetaljan, kretav i metaličan).
Ukupna ocjena: nema ocjene
Američki Wilson Audio Sasha zvučnici (26.900 USD) su bili spojeni na bugarsko Thrax Dionysos pretpojačalo i Thrax Spartacus mono-blokove, SACD/CD player dCS Paganini (transport, DA pretvarač, upsampler i
master-clock), kompletno oičenje je bilo iz Nordost programa, a sva elektronika je
smjetena na novoj referentnoj Emperor polici tvrtke Finite Elemente.
E sada, ovo je sustav koji u teoriji nikako ne bi trebao svirati dobro. Naime, Sasha zvučnici imaju nominalnu impedanciju 4 Ohma, ali koja pada i na 1.8 Ohma, dok bugarski Thrax mono blokovi razvijaju snagu, ako se dobro sjećam, od svega 2x20W. I dok na papiru ovi mono blokovi ne bi smjeli imati dovoljno snage za Sashu, u praksi je sve bili savreno dobro, čak i pri većim glasnoćama.
Generalno, zvuk je bio vrlo dobar. Dapače, zvuk je bio iznenađujuće dobar ako uzmemo u kako nezgodnim akustičkim uvjetima je ovaj sustav radio (improvizirana sluaona među tandovima, tzv. kontejner). Zvuk je bio čist, čvrst, detaljan, ne i sterilan... Čini mi se kao sluljiv zvuk na due staze.
Ukupna ocjena: 4
Nizozemska Kharma je sloila sustava sastavljen od svojih top komponenti. U sustavu se nalaze Kharma Grand Exquisite zvučnici (220.000 USD),
Kharma Exquisite M 1000 mono blokovi, Kharma subwoofer oznake Exquisite Sub i meni nepoznat ostatak sustava.
Ne znam kako i zato, ali o ovom sustavu nisam uspio formirati nikakvo miljenje. Moda je tome kriv manjak moje koncentracije, moda pogrean odabir muzike koja se putala... Rijetko mi se ovo događa, ali naprosto ne znam kako opisati zvuk ovog sustava.
Ukupna ocjena: nema ocjene
Pioneer je izloio sustav sastavljen od ovih uređaja: A-A6 mkII integrirano stereo pojačalo (400 EUR), PD-D9 CD player, sve spojeno na S-71 zvučnike.
Sustav zvuči iznenađujuće zgodno i simpatično. Zvuk je brz, poletan, nenamateljiv, detaljan (ne i predetaljan ili svijetao!), čini se vrlo sluljiv na due staze. Za te novce, ovo je odličan sustav.
Ukupna ocjena: čista petica ako ćemo gledati omjer uloeno/dobiveno, odnosno solidna trojka ili četvorka u odnosu na ostale sustave i njihove cijene.
Engleski Naim je izloio sustav u potpunosti sastavljen od vlastitih komponenti, a naglasak je na prezentaciji njihovih Ovator S-600 zvučnika (11.000 USD).
Već na prvu loptu, rekao sam sebi: TO JE TO! Nema tu puno mudrovanja i ne morate imate sluh imia da biste odmah i na prvu loptu shvatili da ovaj sustav svira maestralno, da mu ne moete naći nijednu manu, i da vam se sve vie sviđa to ga vie sluate. Generalno, sustav je na blago topijoj strani. Zvuk je pun, sočan, protočan, bez ikakvih ekscesa. U vie navrata sam ulazio u ovu sobu, ona je svaki put bila krcata posjetiteljima to sasvim dovoljno govori o tome da je maestralna kvaliteta ovog sustava prepoznata od strane publike.
Ukupna ocjena: 5
Na krilima onoga to sam čuo u Naim sobi, nikako nisam očekivao da ću s jednakim oduevljenjem već u idućoj sobi čuti isti nivo kvalitete zvuka. U sobi se nalaze danski Dynaudio C2 zvučnici (12.000 EUR) spojeni na britansku Chord elektroniku.
Zvuk je drugačiji od onoga u Naim sobi - poneto je detaljniji i otvoreniji, s vie zraka i svjeine. Istovremeno strano zavodljiv, fascinantan, fantastičan, brz, timbralno apsolutno zdrav, dinamičan i realan (nita ne napumpava kao neki drugi sustavi). Razmiljajući o ovom sustavu nekoliko dana nakon sajma, moguće da mi se on dopao čak jo vie od Naim sustava.
Ukupna ocjena: 5
Kad vas krene, onda vas krene. U idućoj sobi me dočekao Burmesterov sustav koji čine ovi uređaji: CD player 089 (belt drive, novi model, 14.900 EUR), pretpojačalo 088 (novi model, 14.900 EUR), pojačalo snage 911 Mk III (mono blok, 15.990 EUR), phono pretpojačalo 100 (novi model, 9.800 Eur), zvučnici B-80 (28.900 EUR), napajanje - ispravljač 0498 (5.450 EUR), interkonekcijski kabeli NF SILVER, zvučnički kabel LS BLU, gramofonska kombinacija Clearaudio (baza Inovation, ručka Universal).
Ovaj Burmester sustav me prikovao za stolicu idućih pola sata. Teke due sam nekako ipak uspio izaći iz ove sobe, jer zvuk je bio f-e-n-o-m-e-n-a-l-a-n. Generalno, zvuk je na otvoreniji strani, ali - da se razumijemo - nita ne stri ili smeta. Uprkos toj otvorenosti i detaljnosti, ovakav sustav moete razjapljene vilice sluati satima i danima. Zvuk je brz, dinamičan, realan...
Slično kao i u Naim sobi, i ovdje je sve bilo krcato posjetiteljima te ste morali imati pravu sreću da se dočepate slobodne stolice. Ako ste, poput mene, deurnoj hostesi pokazali malo arma - a to uključuje malo namigivanja, smjeak i pokazivanje novinarske akreditacije - ubrzo su pred vas donijeli slobodnu stolicu.
Ukupna ocjena: 5
Kasnije se ispostavilo da su - od onoga to sam na sajmu stigao čuti - Naim, Dynaudio/Chord i Burmester tri uvjerljivo najbolja sustava na sajmu. Svaki od njih je zvukovno potpuno različit, ali ako ste otvorena uma tada ćete priznati da objektivno sva tri sustava sviraju fantastično, a stvar je ukusa koji od ovih sustava biste najradije posjedovali. Naim sustav je pun, topao i sočan, Dynaudio/Chord kombinacija je neutralna i strano prirodna, dok je Burmester sustav otvoren i detaljan.
Nakon ova tri sustava sam otiao pojesti komad njemačke nicle i par krumpirića da ohladim glavu od ova tri sustava. Moram priznati da su me ova tri sustava okrenula naglavačke, nisam očekivao da ću u tri sobe u nizu čuti ovoliku količinu doista VRHUNSKOG i nesvakodnevno dobrog zvuka.
Potom slijedi sustav koji čine talijanski Chario zvučnici i norveka Electrocompaniet elektronika. Tijekom 15-ak minuta koje sam proveo u ovoj sobi, putala se svojevrsna spaghetti-western muzika koju inače volim sluati, ali taj tip muzike ba i nije referenca za stjecanje ikakvih ozbiljnijih dojmova o zvuku nekog audio sustava. Ukupnom dojmu je doprinijela i nezainteresiranost demonstratora za publiku ili ikakvu prezentaciju onoga to je u sobi bilo izloeno.
Ukupna ocjena: nema ocjene.
Američke Magico zvučnike sam vidio u dvije sobe, u jednoj su svirali s većim, a u drugoj s manjim modelom. Veći zvučnici oznake Q5 (54.000 USD) su bili spojeni na Spectral elektroniku, MIT top kabele, a kao izvor zvuka su koristili EMM LABS CD player ili kompjutor.
Generalno, zvuk je brz, čvrst, točan, moćan (ne i napumpan).
Ukupna ocjena: +4
U jo jednoj sobi svirali su Magico zvučnici oznake V3 (25.000 USD/par) spojeni na francusku Devialet elektroniku.
Većinu vremena je putana ″loa″ muzika uz koju je ovaj sustav zvučao kretavo i nesluljivo, a demonstrator kao da me svojim neverbalnim ponaanjem pokuao uvjeriti u neospornu kvalitetu zvuka ovog sustava. S ″dobrom″ muzikom je ovaj sustav svirao maestralno, ni toplo ni svijetlo: brzo, protočno, uvjerljivo, dinamično, detaljno, punokrvno i sluljivo.
Ukupna ocjena: -4
TAD je podbrand velikog Pioneera, već tradicionalno su izloili zvučnike oznake TAD Reference One (60.000 USD/par) spojene na također TAD elektroniku.
Generalno, zvuk ovog sustava je velik, moćan, miićav, izrazito dinamičan i čvrst. Po meni, ujedno i pomalo nemuzikalan. Na ovom sustavu sam čuo i najdublji bas na sajmu. Impresivan zvuk.
Ukupna ocjena: 4
Veliki tand je imao proizvođač gramofona Pro-Ject, na fotografiji se nalazi model 2 Xperience Classic (cijena oko 900 EUR).
Na pasivnom displayu je bio izloen sustav koji čine integrirano pojačalo NAD C-375BEE, CD player NAD C-565BEE i Dynaudio Focus 220 zvučnici.
Potom slijedi sustav koji sačinjavaju Audio Physic Cardeas zvučnici (22.000 EUR/par) spojeni na gramofon Montegiro Legno
(ručka DaVinci Nobile i Lyra zvučnica), Linn Euphorik phono pretpojačalo, CD playeri Alesis, Burmester 069 i Linn Klimax DS, amplifikacija Burmester 808 Mk 5 i Burmester 911 Mk 3 (dva mono bloka), Burmester 948 power conditioner (tri komada), sve spojeno sa Silent Wire Referenz Serie kabelima.
Generalno, zvuk ovog sustava je vrlo svje, otvoren, fluidan, s puno zraka i detalja, čak i pomalo muzikalan, čini se kao ugodan na dulje sluanje.
Ukupna ocjena: 4
S junokorejskom firmom Silbatone Acoustic sam se upoznao jo lani, njihov zvuk mi se tada nije dopao - dapače, bio je očajan. Dodue, lani su svirali u improviziranoj sluaoni među tandovima. Ove godine su svirali u normalnoj sobi sa zvučnicima
Western Electric L9 iz 1948. godine (kolekcionarski primjerak, jedan od svega tri primjerka u svijetu!), radi se o ogromnim zvučnicima, mislim da se radi o svojevrsnoj kombinaciji horne i open baffla. Ostatak sustava čine Silbatone A845 mono blokovi i Silbatone C102 pretpojačalo, DCS izvor zvuka, a kabeli su Nordost.
Zvuk je odrezan u basu, ali - začudo - sve ostalo je vrlo vrlo korektno. Zvuk sustava je na otvorenijoj strani, ali nita nije otro. Daleko od savrenog zvuka, ali zvuk ovog sustava bih mogao opisati kao najintrigantniji i najsimpatičniji zvuk na sajmu.
Ukupna ocjena: +4
Maleni japanski Kiso Acoustic HB-1 zvučnici (13.500 EUR/par) su bez problema ispunili prostoriju dimenzija cca. 40 ili 50 kvadrata. Zvučnici su otvoreni, brzi, prezentni, bez otrine, dinamični. Naprosto ne očekujete ovoliku količinu zvuka iz ovako malenih zvučnika!
Ukupna ocjena: 4
Na ovom sajmu su svjetsku premijeru doivjeli novi Dali Ikon mkII zvučnici. Nije mi poznato koji je bio ostatak sustava.
Generalno, sustav je na otvorenijoj i detaljnijoj strani. Nakon nekoliko minuta boravka u ovoj sobi, moj dojam je bio da bi ovakav sustav bio naporan na due sluanje. Zvuk je pomalo rokerski, ali ujedno i pretvrd i presuh.
Ukupna ocjena: -3
U idućoj sobi sam naletio na sustav koji čine talijanska Audia amplifikacija i njemački Fischer&Fischer zvučnici oznake SN/SL 770 (cijena 25.000 EUR/par, radi se o zvučnicima koji imaju ugrađen Dynaudio Esotar visokotonce).
U pokuaju da impresionira publiku, demonstrator je malo pretjerao s glasnoćom pa ne bih preporučio dui ostanak u ovoj sobi ako ne elite ogluiti. Generalno, zvuk je bio preglasan, povremeno metaličan, preagresivan, predetaljan s previe prezensa...
Ukupna ocjena: 2
Potom nailazim na sustav sastavljen od meni nepoznatih brendova Restek + ATC.
Zvuk ovog sustava je moćan i velik. Bas je iznimno dubok, velik i voluminozan, uz neto slabiju kontrolu. Generalno, sustav je neto toplijeg karaktera. Dinamika je sjajna. Ukupnu sliku o ovom sustavu ipak kvari dojam da je na ovom sustavu sve nekako preveliko i prenapumpano. Razmiljajući o ovom sustavu par dana nakon sajma, u glavi mi je ostao (subjektivan) dojam da je ovaj sustav, uprkos svim navedenim vrlinama, pomalo zamoran i naporan za dugotrajnje sluanje.
Ukupna ocjena: +3
Tijekom 15-minutnog boravka u Canton sobi, imao sam prilike na kratko čuti nekoliko njihovih modela
Cijelo vrijeme je svirala nekakva lagana i ugodna muzika. Generano, zvuk ovih zvučnika u datim sustavima je bio lijep, leprav, nenaporan, s jako puno zraka, otvoren i ugodan.
Ukupna ocjena: 4
I za kraj, slijedi pravi odmor za ui - iva svirka. Njemački country/rockabilly bend The Trisonics je svirao na hodnicima sajma i to je bio uvjerljivo najbolji zvuk na sajmu. Klasična rock'n'roll postava (kontrabas, dobo, gitara i vokal - najjeftiniji set-up na sajmu), repertoar koji uglavnom čine klasici Johnny Casha, dobra zafrkancija i vibra koju je bend stvorio - sve to je sasvim dovoljno da vam se na licu stvori osmjeh od uha do uha i da nogice počnu cupkati.
I to je to! Kao to sam napomenuo na početku ove reportae, ovo je tek manji dio onoga to je na sajmu bilo prikazano. Vidimo se iduće godine!
Poaljite svoje komentare putem maila
Komentare ćemo objaviti u rubrici Pisma i Savjeti