HiDIAMOND HDX2

tekst i foto: Marko Pecotić, lipanj 2015
proizvod: HiDiamond HDX2 strujni filter
proizvođač: HiDiamond S.R.L., Italija [www.hidiamond.eu]
cijena: cca 1.450,00 EUR
engl. verzija: link
Postoji li kompleksniji hobi od hife? Uređaji, sinergija, sobna akustika, veličina sobe, položaj zvučnika, vibracije, šiljci, podlošci, konektori... Da ne govorim o snimkama – one su kurva, toliko su različite da to nema veze s pameću. Pa dalje: raspoloženje slušača, vremenske (ne)prilike, vlaga zraka, pritisak zraka, sobna temperatura... Sve to utječe na zvuk. Dodajmo popisu čistoću struje i napon, strujne kabele, štekere, osigurače...
Dakle. Da bi Hi-Fi svirao, sistem mora biti spojen na struju. Mudro i dubokoumno rečeno. Struja kao takva bi trebala biti što kvalitetnija, tj. čišća, tj. da je napon što bliže 230V, odnosno da je napon što konstantniji (bez velikih padova ili skokova).
Postoji stav (s kojim se u načelu slažem) koji kaže otprilike ovo: ako uređaj u sebi ima kvalitetno riješeno napajanje, nije mu potreban nikakav dodatni filter ili neko drugo strujno audiofilsko pomagalo. Postoje i uređaji koji su potpuno imuni na bilo kakve strujne kabele, filtere ili kondicionere. Postoje i sobe, stanovi, zgrade ili kvartovi u kojima je struja toliko loša da nikakvi audiofilski strujni kabeli ne mogu poboljšati zvuk sustava.
Znači, za sva ta strujna pomagala bih rekao da mogu djelovati na tri načina: stvar može da radi, može da se ne čuje baš nikakva razlika u zvuku, a može i da sje*e zvuk sustava.
Prljava struja?
Život bez struje je nezamisliv. Ili nije? Afrički klinci bosi i goli trče po savani i love lava, nemaju struju, za internet nisu nikada čuli, a imaju osmijeh na licu. Moguće da su sretniji i ispunjeniji od nas. Mi smo robovi određenog stila života, međuostalim smo i ovisnici o struji. Laprdamo na mobitele, buljimo u monitore i televizore... I nema ništa slađe nego s velikom žlicom jesti Nutellu – naravno, ispred televizora. I moš' ga je*at, tijelo pamti i vraća s posljedicama: stres endokrinog i živčanog sustava, umaranje učiju, glavobolja, prekomjerna težina, uništavanje kralježnice itd.
Gradovi se šire, prenapučeni su, gradi se tko zna kakva strujna infrastuktura, dolazi do preopterećenja sustava električne mreže. Oni koji o tome znaju dosta, oni kažu da problem leži u, citiram: "tranzijentima (prekidima prijelazne struje), vrhovima i sekundarnim frekvencija koje uzrokuju stvaranje opasnog oblika električnog zagađenja radiofrekvencija koji se zove "prljava struja", a ona se nalazi u zgradama s električnim žicama koje djeluju kao antene". Na webu se nalazi hrpa sajtova koji govore o fenomenu prljave struje i o tome kako postoji poveznica između prljave struje i tumora, dijabetesa, migrene, depresije, astme, multiple skleroze, autizma, leukemije... Dodajmo popisu nepoželjnih stvari i život blizu dalekovoda ili trafostanice, radio valove s kojima smo okruženi itd – kažu da to sve vrlo negativno utječe na zdravlje čovjeka.
Brdo linkova će se pojaviti ako izguglate pojam "Electrical pollution", a na webu se mogu kupiti i specijalni filteri koji će, kako kažu, reducirati štetnost struje koja ulazi u dom.
Evo izvatka s jednog od sajtova (link): With the worldwide increased consumer demand of electricity, those who study electrical pollution maintain that the modern electrical environment is dangerous to human health. With the abundance of computers and other electrical appliances, exposure to "dirty" electricity has increased significantly. Researchers of electrical pollution explain that the current electricity distribution infrastructure cannot properly handle the increased electricity dependence and demand of modern appliances. Therefore, millions of people are being exposed to harmful electrical phenomena. The wires and transformers are not only delivering the juice to run electrical devices, but are also the carrier of dangerous high frequency currents.
Kod nas
Ako imate prenizak ili previsok napon, možete od isporučitelja električne energije zatražiti provjeru napona. Ako rezultati pokažu da je potrošač bio u pravu, isporučitelj ne naplaćuje navedenu kontrolu, a ako je kvaliteta napona u skladu s dozvoljenim odstupanjima (±10% 230V, vidi link), potrošač plaća naknadu.
Gradovi su prenapučeni, objekti su preizgrađeni, ljudi u zgradama gledaju jedni drugima u tanjure, mnogi su ilegalno spojeni na struju itd. To sve nije pratila odgovarajuća infrastruktura, a česti padovi napona mogu uzrokovati potpuno ili djelomično uništenje kućanskih aparata.

HiDiamond HDX2
HDX2 je strujni filter, odnosno network distributer kako to piše na HiDiamond web stranici. U njegovoj se utrobi nalazi filter od 60 A (!), a na stražnjoj strani se nalaze priključci za pet uređaja. Tu je i fuse gumb koji čuva spojene uređaje od preopterećenja, groma, kuršlusa itd (tada se HDX2 automatski gasi).
Na prednjoj strani je display koji pokazuje trenutni napon. Nema ništa impresivno u tome da znaš koji ti je napon doma, s tim podatkom se ne može ništa. Može se jedino u display buljiti i gledati kako napon ide gore-dolje. A postoje i jeftiniji načini da saznaš koji napon imaš doma. Šteta da uređaj nema opciju dimmer pa da se display po potrebi ugasi, jer ovako se pažnja slušatelja nepotrebno ometa i odvlači. S druge strane, display je tamnijeg inzenziteta pa i nije previše čitljiv s 3 ili 4 metra udaljenosti (to je u ovom slučaju plus).

Zvuk
Što se mene tiče, ne zanimaju me previše strujni filteri, kondicioneri i ina oprema. Možda kvaka leži u tome da doma imam solidnu struju (odvojeni vod za hi-fi, napon koji se u prosjeku kreće oko 225V). Vjerujem da postoje i sustavi (tj. sobe, stanovi, zgrade, kvartovi itd) u kojima se ne može bez strujnog korektora.
Ono malo iskustava koje sam imao s filterima (i inim napravama), a probao sam do danas možda desetak filtera/kondicionera, to su bila uglavnom loša iskustva. To se ponajprije odnosi na dinamiku, ona je s većinom isprobanih filtera bila ugušena (a bez dinamike nema muzike). Osim dinamike, nerijetko je dolazilo i do zamućivanja zvuka, napumpavanja basa itd. Tako da sustav spajam na najobičniju letvu jer audiofilski filteri/kondicioneri, barem iz mog iskustva, često rade više štete nego koristi po zvuk. Naravno, u ovom hobiju jedan plus jedan često nisu dva, tako da nikad ne reci nikad.
HDX2 sam testirao u dva različita Hi-Fi sustava kako bih ga upoznao iz više kuteva (u oba sustava sam slušao kako HDX2 zvuči spojen na kompletan sustav, nisam testirao kako zvuči spojen samo na pojedinu komponentu). Proizvođač navodi da mu je za usviravanje potrebno cca 50 sati, a uređaj je na test stigao direktno od proizvođača.
Kako HDX2 zvuči? ODLIČNO. Kakva je dinamika kada je cijeli sustav spojen na HDX2? Bez dinamike nema muzike, muzika zvuči dosadno bez dinamike. Govorim o nesputanoj, koncertnoj dinamici. Tu je HDX2 doma.
Hi-Fi (tj. muziku) većinu vremena slušam na više-manje koncertnim glasnoćama (ponekad i glasnije, ponekad tiše, ovisno o trenutku i raspoloženju). Bilo da se radi o velikom orkestru, solo klaviru ili countryu (nebitno), sustav treba biti sposoban iznijeti full dinamiku, bez urušavanja zvučne slike, distorzije, gušenja, štucanja, škripanja itd. S druge strane, nema dinamike bez full dubokog basa, to se podrazumijeva.
Veliki koncertni klavir. HDX2 je malo smanjio eventualnu oštrinu u visokim tipkama, povećao stage (ne i umjetno napumpao zvuk), isporučio još bolji sustain tonova/klavirskih tipki, te omogućio bas području da lakše dotakne niske lage.
Rock i pop muzika. HDX2 je pročistio činele i metlice na bubnju, dao im je još više zraka, svježine i sustaina. Dinamika je sjajna, ona ide van bez ikakvog sputavanja. Sve je jasnije, više toga ide van sa snimke (a bez nametljivosti ili analitičnosti). Zvuk je u globalu čišći, veći, jasniji, prirodniji i tečniji. Stage je dublji, vokal je veći (grlo vokala), bas je dublji i mesnatiji, visokotonsko područje je jasnije i čišće. Bez HDX2 električna gitara ponekad zvuči grubo ili oštro (ovisno o snimci), a s HDX2 električna gitara ima puniji ton i manje je oštra.
Vraćam se na veliki koncertni klavir, meni omiljen glazbeni instrument, instrument koji će reći sve o Hi-Fi sustavu, instrument koji nije lako reproducirati na Hi-Fi opremi. Testirao sam HDX2 na hrpi snimki solo klavira, generalni je zaključak ovaj: bez HDX2 je klavir u globalu suhlji, visoke tipke su malkice tvrđe i zrnatije, zvuk klavira je u globalu mršaviji.
Veliki orkestar klasične glazbe. Kratko i jasno: kada je HDX2 u sustavu, zvuk je veći i puniji, odnosno stage je širi i dublji. Svaki instrument ponaosob u orkestru se čuje jasnije i preciznije. Bez HDX2 čovjek skuži da u prikazu orkestra vlada omanji kaos (kaša), s HDX2 je orkestar preciznije organiziran.
To se lako uoči i kod klavira (opet ja o klaviru). Bez HDX2 klavir ima laganu kašu od zvuka, zvuk klavira (tj. tipki) je dezorganiziran. Sa HDX2 sustav dobiva slijedeće: tijelo klavira je veće, sustain je bolji, više je zraka, stage je širi, muzika je tečnija i povezanija. Bez HDX2 klavir ima manje i sitnije tijelo, mršaviji ton, manje lijepe i definirane visoke tipke. Par puta mi je došlo da ugasim sustav kada HDX2 nije bio dio istog.
U globalu, s HDX2 je zvuk veći, povezaniji i puniji, tonovi imaju bolji (duži) sustain, a oštrina pojedinih snimki je ublažena, ali sve skupa ne na štetu detalja ili dinamike.
Dvije stvari: ton i dinamika. S te dvije stvari me HDX2 kupio. Dinamika se lako može čuti kod npr. velikog koncertnog klavira (kaj, opet klavir?), gdje HDX2 omogućuje protok full dinamike, dinamičkih zapleta i orgazmičkih klimaksa (npr. stvar broj 2 na snimci Pogorelićevog Scherza na kojoj će HDX2 isporučiti sjajnu dinamiku, bas i ton kao takav).
Ima li HDX2 zvučnih mana? Da. Kod tek dvije snimke (interesantno da to na ostalim diskovima nisam uočio, tko je tu lud) sam uočio da HDX2 tek zericu prigušuje jasnoću, tj. zvuk je u globalu bio jasniji i svježiji bez filtera. Preciznije rečeno: klavir je bez HDX2 zvučao malo svježije, otvorenije i s više zraka (palac dolje za HDX2), istovremeno i sirovije, mršavije, tvrđe, s lošijim timbrom (palac gore za HDX2).
Zaključak
Za kraj pitanje na koje ne znam odgovor: u kojem trenutku kupiti HDX2? Da li ga nabaviti na početku slaganja Hi-Fi sustava, kao preduvjet dobrog zvuka? Ili ga nabaviti na kraju, kao točku na "i"?
Uzevši u obzir cijenu i isporučen zvuk, moja ocjena za HDX2 iznosi visokih 9/10. Odličan proizvod.