tekst: Marko Pecotić, ožujak 2014
foto: Gallus Audio copyright
proizvod: Gallus Audio Staccato podni zvučnik
proizvođač: Gallus Audio Technology, Slovenija [www.gallus-audio.com]
cijena: 3.800 EUR/par + PDV
Iza Gallus zvučnika stoje firma Audio consulting & co. i Slovenac Vojko Ignjič, a model Staccato je dio nove Classic serije Gallus zvučnika u kojoj se još nalaze modeli Portato (podni zvučnik, 3.200 EUR) i Legato (bookshelf zvučnik, 2.600 EUR).
Evo što u press materijalima piše o testiranom modelu Staccato. Radi se o kompresijskom 3-sistemskom zvučniku, deklariran je frekvencijski raspon 38 Hz - 22 kHz ±2 dB, osjetljivost iznosi 92dB/1W/1m, nominalna impedancija iznosi 8 Ohma. Zvučničke jedinice su custom-made, proizvedene su u Skandinaviji i nisu u slobodnoj prodaji. U zvučnik su ugrađeni 2,5-cm visokotonac, dvije 10-cm srednjetonske jedinice (u D’Appolito konfiguraciji) te dvije 22,5 cm bas jedinice. Visokotonac je tekstilna kupola na čijoj se poleđini nalazi neodijumski magnet s hladnjakom, srednjetonci su papirnate membrane, a bas jedinice su od polimera i kevlara s jakim magnetima. Visokotonska/srednjotonska sekcija se nalazi u izoliranom kućištu kako bi se izbjegle unutarnje interferencije. Kabinet je izrađen od 19-mm medijapana s 25-mm frontom, a bočne stranice su zakošene kako bi se pojava stojnih valova i unutarnjih rezonancija pokušala svesti na minimum. Zvučnik je dostupan u saten crnom finišu, a uz doplatu je moguć i bilo koji drugi finiš. Dimenzije su 109x32x39 cm (VxŠxD), a neto težina svakog zvučnika iznosi 36 kg.
Zvuk
Proizvođač je zvučnike na test ustupio u, kako kaže, usviranom stanju, a prije testiranja sam ih pustio da sviraju četiri dana i noći. Testirao sam ih u dva različita sustava kako bih ih upoznao iz više kuteva.
Par riječi o odabiru pojačala koje bi trebalo spojiti na ovaj zvučnik. Stekao sam dojam da ove zvučnike treba spojiti na pojačalo koje ima minimalno 30-ak zdravih Watta (opet, ovisno i o kubikaži sobe i o glasnoći na kojoj se muzika sluša). Pojačalo bi po zvučnom karakteru trebalo biti potentno i odriješito, izbjegavati troma i lijeno zvučeča pojačala. Također izbjegavati (pre)svijetla pojačala.
Par riječi o smještanju ovog zvučnika u prostoru. Staccato nije pretjerano zahtjevan na smještaj. Svejedno, treba imati na umu da ove četiri velike bas jedinice mogu isporučiti golemu energiju i zvučniku to treba omogućiti, a dobar bas je temelj dobrog zvuka, njegova kičma. Poželjno bi bilo izbjegavati sobe manje od 20m2 i smještanje blizu bočnih zidova. Pogrešno postavljen u prostoru, Staccato mi je isporučio napumpan i prenaglašen bas, posljedica kojega se automatski dobio i usporen timing te dosadan zvuk, kao i zamućenost u gornjim dijelovima frekvencijskog spektra. Staccato može stajati vrlo blizu (npr. 30 cm) stražnjeg zida, bitno je da ne stoji jako blizu bočnog zida (od bočnog zida treba ostaviti barem cca 50 cm). Meni se pokazalo da se odlični rezultati dobiju kada Staccato stoji postavljen na 30-70 cm od stražnjeg zida.
Zvuk Staccata je velik, živ, otvoren, pun, brz, svjež, dinamičan, uzbudljiv, detaljan, fizički opipljiv. S velikom lakoćom reproducira muziku, čini to tečno i muzikalno, s ničime ne strši u zvuku, nijedan dio frekvencijskog spektra se posebno ne ističe. Usprkos detaljnosti i otvorenosti, s lakoćom ga se sluša, on ne umara ili iritira. Generalno, rekao bih da je Staccato negdje između neutralnog i otvorenog zvuka.
Ovaj zvučnik je monstrum po pitanju basa i dinamike. Bas je opipljiv, pun, vrlo dubok, brz, definiran, odriješit. Dinamika je maestralna i ničime sputana. Točka.
Ako volite muljanja ili uljepšavanja u zvuku, na krivom ste mjestu. Ovaj zvučnik van iznosi ono što je na CD-u ili vinilu zapisano - ako je snimka loša, kao takva će biti prikazana; ako je snimka dobra, kao takva će biti prikazana.
Apsolutno jasan, kristalno čist uvid u zbivanja na pozornici. Velik zvuk, ovo je zvučnik koji nestaje u prostoru. Već pri tihom slušanju se stage i svi detalji prikazuju, a to je odlika vrlo skupih zvučnika/sustava. Na velikim glasnoćama ne dolazi do izobličavanja.
Vokali su velikog (primjerenog) volumena, s puno svježine i s jasnim rezonancijama grla. Veliki koncertni klavir ima tijelo koje je fizički opipljivo. Klavir ima čist, pun, velik, otvoren, gotovo neutralan zvuk s puno sitnih low-level detalja. Dinamika klavira je sjajna.
Ima li Staccato mana? Naravno da ima. Postoji li savršen zvučnik? U apsolutnom smislu (ponavljam: u apsolutnom smislu), Staccatu u srednjetonskom i visokotonskom dijelu spektra nedostaje više ljepote i rafiniranosti - ti dijelovi spektra nisu oštri, svijetli ili zrnati, samo im nedostaje ona apsolutna tonska rafiniranost (koja je svojstvena vrlo, vrlo skupim zvučnicima). Drugim riječima, navedeni dijelovi spektra su izneseni točno, precizno i brutalno (u pozitivnom smislu te riječi), ali s nedovoljno finoće.
3.800 eura nisu mali novci za par zvučnika. Međutim, kada pogledate što za isti novac danas nude npr. Sonus faber ili Bowers & Wilkins, Staccato je u debeloj prednosti.
Zaključak
Uzevši u obzir cijenu i prikazan zvuk, moja ocjena za Gallus Staccato iznosi: 9/10.